twoja-f

twoja-f

niedziela, 23 czerwca 2013

Jednoosobowa działalność gospodarcza cz. 1

Pierwszą i wydaje się (chociaż mylnie) podstawową możliwością prowadzenia własnej firmy jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najprostsza forma, którą może wybrać przyszły przedsiębiorca. Wiąże się z nią także wiele uproszczeń i możliwości skorzystania z ulg. Ma ona także wiele wad, w tym jedną podstawową.... ale o tym później.

Na temat jednoosobowych działalności gospodarczych można napisać książkę. Ja jednak nie będę tego robił, ale pozwolę sobie podzielić ten wpis na kilka części, więc proszę o cierpliwość. Oto pierwsza z nich.

Jak założyć?

Aby prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, przede wszystkim musimy uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie: CEDIG). Zrobić to możemy w dwojaki sposób. Przede wszystkim możemy udać się do naszego urzędu gminy i tam wypełnić stosowne formularze (CEDIG-1). Drugim sposobem jest wejście na stronę portalu www.firma.gov.pl i wypełnienie tam stosownego formularza. Następnie ten formularz możemy wydrukować i gotowy zanieść do urzędu gminy, bądź wysłać go do urzędu przez internet z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bądź potwierdzić podpisem zaufanego profilu ePUAP.

Trzeba także pamiętać o złożeniu dokumentów do GUSu i ZUSu, a także do Urzędu Skarbowego. O szczegółach tych procedur napiszę w następnej części.

Zalety i wady działalności jednoosobowej.

Przede wszystkim dzięki prowadzeniu działalności jednoosobowej możemy ograniczyć formalności do minimum - w porównaniu do innych prawnych form prowadzenia działalności. Ponad to księgowość jest na tyle prosta, że możemy ją spokojnie prowadzić samodzielnie.

Podstawowym minusem takiej formy jest to, że każdy przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania swojej firmy całym majątkiem osobistym teraźniejszym i przyszłym. Co powoduje, że wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia swojej wierzytelności także z Twoich prywatnych rzeczy. Trzeba pamiętać, że taka firma nie jest oddzielnym bytem prawnym, lecz jedynie formą prowadzenia spraw zawodowych w sposób zorganizowany i ciagły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz