twoja-f

twoja-f

czwartek, 17 lipca 2014

Czy warto być VATowcem?

Każdy przedsiębiorca, czy też osoba myśląca o własnym biznesie musi sobie odpowiedzieć na szereg pytań, które mają doniosłe znaczenie w dalszym prowadzeniu biznesu. Jednym z nich jest: czy warto być VATowcem? To znaczy, czy warto być płatnikiem podatku VAT. Jakie to rodzi obowiązki i czym skutkuje?

Przede wszystkim VATowcy mogą wystawiać faktury VAT - potwierdzające kupno/ sprzedaż. To będzie bardzo ważny czynnik dla Twoich klientów i kontrahentów, w szczególności kiedy będą nimi przede wszystkim firmy. Dzięki bowiem takiemu dokumentowi mogą sobie od swojej działalności (od podatku) od liczyć kwotę VATu, dzięki czemu będą płacić mniejszy podatek. UWAGA: jeżeli nie jesteś płatnikem VAT to bardzo poważny minus dla Twojej firmy jeśli chcesz współpracować z innymi firmami.

Dlatego też warto sobie uświadomić, że bycie VATowcem to udogodnienie przede wszystkim dla Twoich kontrahenów, a nie dla Ciebie. Co prawda, gdy jesteś podatnikiem VATu to także możesz sobie od podatku odliczać wydatki poczynione w związku prowadzeniem działalności. Jednakże gdy wykazujesz przychód, będziesz musiał ten VAT oddać - w formie podatku - czyli będą to dla Ciebie dodatkowe koszty.

VAT można płacić co miesiąc (do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły), bądź kwartalnie (na tych samych zasadach) w zależności od deklaracji, którą złożysz na początku. UWAGA: gdy zadeklarujesz, że chcesz być płatnikiem VAT to nie możesz tej deklaracji zmienić przez rok - dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór.

Jeżeli Twoja sprzedaż przekroczyła wartość 150 000 w zeszłym roku podatkowym, to musisz być podatnikiem VAT. W innym wypadku jesteście zwolnieni od tego obowiązku. Warto jednak pomyśleć nad tym w szczególności w kwestii współpracy z innymi firmami. Aby stać się dobrowolnym płatnikiem VATu musicie złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym, a także zapłacić za tą możliwość ok. 170 zł.

Zapraszam do zadawania pytań, kontaktu i odwiedzania strony mojej firmy: www.business-gate.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz