twoja-f

twoja-f

poniedziałek, 29 lipca 2013

Biznesplan, czyli papier wszystko przyjmie.

Jednym z etapów przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, czy też spółki jest napisanie biznesplanu. Jest to dobry sposób na usystematyzowanie swoich oczekiwań względem nowej firmy, a także możliwości, zarówno tych finansowych jak i poza finansowych. Wyróżniamy różne biznes plany. Te pisane na potrzebę własną, czy te, które piszemy aby dostać dotację z urzędu, czy też Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać o jednym. Przy wszystkich zaletach dotyczących biznesplanu, ma on jedną podstawową wadę. Możemy w nim założyć niemal wszystko, co następnie w sposób negatywny może zweryfikować rynek.

Forma biznesplanu.

Ta najbardziej sformalizowana, to przede wszystkim obszerny dokument, który zakreśla wszelkie aspekty prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże wszystko zależy od pomysłowości. Wiadomo, że niekiedy trzeba stworzyć właśnie taki dokument (np. w przypadku starania się o dofinansowanie z UE), jednakże, jeżeli tworzymy biznesplan na własny użytek, nie bójmy się tworzyć jego alternatywnych form. Biznesplan może mieć formę wykresu, mapy myśli, rysunku, schematu, tabelek. Ważne jest, aby był on pomocny w prowadzeniu biznesu.

Co powinien zawierać biznesplan?

Najbardziej sformalizowana postać tego dokumentu powinna zawierać podstawowe elementy, które są charakterystyczne dla tej formy pisarskiej. Są to:
- strona tytułowa;
- streszczenie biznesplanu;
- charakterystyka przedsiębiorstwa;
- charakterystyka kadry;
- plan organizacyjny;
- plan marketingowy;
- harmonogram realizacji planu;
- analiza rynku zbytu;
- plan finansowy;
- określenie ryzyka;
- załączniki (np. wykresy).

Biznesplan tak czy nie?

Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia warto je przeanalizować robiąc biznesplan. Warto jednak pamiętać, aby wykonać go z należytą starannością tak, aby w toku prowadzenia działalności gospodarczej nie zdziwić się błędnością założeń biznesplanu. Dlatego nie należy wykazywać się huraoptymizmem. Nie można także zapomnieć o przeanalizowaniu rynku, oraz ryzyka związanego z rozpoczęciem nowego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że każdy biznes to przede wszystkim pomysł, oraz środki na jego realizację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz