twoja-f

twoja-f

sobota, 17 sierpnia 2013

Sezonowy biznes, czy muszę rejestrować działalność?

W związku z interpretowaniem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pojawia się wiele wątpliwości. Ustawodawca nie do końca wywiązał się ze spójnego stanowienia prawa, przez co USDG była wiele razy nowelizowana, a w dalszym ciągu pozostawia dużo do życzenia.

Jedną z takich wątpliwości, które mają przedsiębiorcy jest pytanie: czy prowadząc działalność sezonową (np. prowadzenie domu wczasowego nad morzem w miesiącach letnich) jest prowadzeniem działalności gospodarczej?

Doktryna prawnicza nie była w tym względzie spójna, wskazując różne rozwiązania takiej sytuacji. Część prawników mówiła kategorycznie, że nie jest to działalność ciągła, przez co nie może być działalnością gospodarczą. Inni zaś mówili, że w swym okresowym charakterze jest to działalność gospodarcza, więc trzeba rejestrować DG, a następnie po okresie, w którym firma działa zamykać jej prowadzenie.

Na szczęście owy problem znalazł rozwiązanie dzięki jednemu z orzeczeń Sądu Najwyższego. Uznał on, że bez względu na sezonowy charakter prowadzenia działalności, pozostaje ona pod pieczą ustawy i jest to działalność gospodarcza. Dlatego też prowadząc nawet sezonową działalność gospodarczą musimy dokonać jej rejestracji.

Za tą myślą podążył także ustawodawca wprowadzając możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Ta instytucja prawna powoduje, że możemy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, a realnie jej nie prowadzić i nie ponosić związanych z tym kosztów.

Dlatego też jeżeli chcecie prowadzić biznes sezonowy, to powinniście zarejestrować działalność gospodarczą, a następnie "po sezonie" ją zawiesić (maksymalny okres zawieszenia DG to 24 miesiące). Można to uczynić w urzędzie gminy, bądź poprzez system CEDiG, o którym pisałem wcześniej. W związku z zawieszeniem działalności nie ponosicie żadnych kosztów (także tych związanych z ZUSem i Urzędem Skarbowym) jednakże w tym czasie nie możecie dokonywać żadnych czynności związanych z prowadzeniem firmy. Wyjątek stanowią czynności mające na celu zabezpieczenie mienia firmy, bądź dokończenie transakcji rozpoczętych przez zawieszeniem działalności.

Sytuacja opisana powyżej dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, jednakże w przypadku innych form prowadzenia działalności gospodarczej regulacje z pewnymi niuansami są tożsame.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz