twoja-f

twoja-f

środa, 28 sierpnia 2013

Czy wszystkie formalności trzeba załatwiać osobiście?

Przedsiębiorcy często borykają się z brakiem czasu. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest  wybieranie między spotkaniem z potencjalnym kontrahentem, czy załatwianie spraw urzędowych w wyznaczonym terminie. Niestety czas płynie, a terminy mijają. Za ich przekroczenie przeważnie grozi sankcja, taka sytuacja ma miejsce w szczególności, gdy z własnej winy, z premedytacją nie potrzymaliśmy daty np. złożenia pisma. Dlatego też pojawia się pytanie: czy wszystkie czynności muszę załatwiać osobiście? Nie!

Instytucję pełnomocnictw, których może udzielać przedsiębiorca i nie tylko reguluje kilka aktów prawnych. W szczególności Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks cywilny i Kodeks postępowania administracyjnego.

Pisząc w telegraficznym skrócie osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może udzielić swojemu pracownikowi, krewnemu lubi innej osobie (musi ona posiadać zdolność do czynności prawnych) pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być ogólne (do wszystkich czynności prawnych), bądź szczególne (do dokonania danej czynności np. reprezentowania przedsiębiorcy przed urzędem w sprawie postępowania koncesyjnego). Takie pełnomocnictwo podlega opłacie w wysokości 17 zł w urzędzie gminy, w którym sprawę załatwiamy. Pełnomocnictwo musi mieć formę pisemną, a w określonych przypadkach np. zbycia nieruchomości formę aktu notarialnego. Co do zasady jednak jest to forma pisemna.

Firmy podlegające wpisowi do KRS (np. sp. z o.o., SKA, S.A. itp.) mogą udzielić pełnomocnictwa szczególnego tj. prokury. Jest to taki rodzaj pełnomocnictwa, który podlega wpisowi do rejestru (KRS) i w którym określa się dokładnie do czego jest umocowany prokurent, bądź jakie czynności wyłącza się z zakresu jego umocowania. W przypadku braku regulacji prokurent może dokonywać wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, które dotyczą firmy. W rejestrze ujawnia się zakres owego umocowania oraz wzór podpisu prokurenta. Aby nim zostać osoba musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

W przypadku doręczania listów przedsiębiorcy, w przypadku gdy nie ma szefa w firmie każdy lit może odebrać pracownik, który w siedzibie firmy wykonuje swoje zadania. Do tej czynności nie potrzebne są pełnomocnictwa.

Obie instytucji (pełnomocnictwo i prokura), są bardziej złożonymi zagadnieniami, ale mam nadzieję, że udało mi się przestawić ich istotę. W razie wątpliwości zachęcam do zadawania pytań w komentarzach, bądź e-mailowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz