twoja-f

twoja-f

poniedziałek, 9 września 2013

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - kto jest kim?

W prowadzeniu działalności gospodarczej często doniosłe znaczenie ma fakt, czy jesteśmy klasyfikowani jako mikro, mali lub średni przedsiębiorcy. Szczególnie ważne okazuje się to w sytuacjach prowadzenia w naszym biznesie kontroli, bądź gdy staramy się o dotację lub kredyt na preferencyjnych warunkach. Więc kto jest kim?

Zgodnie z Ustawą o Swobodzie Działalności Gospodarczej:

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
-zatrudniał średnio rocznie mniej niż 10 pracowników 

osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

-
 zatrudniał średnio rocznie mniej niż 50 pracowników 

-
osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

-zatrudniał średnio rocznie mniej niż 250 pracowników 

-osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro.

Przy czym wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.

Aby łatwiej zapamiętać przedstawione powyżej przypadki, wystarczy uzmysłowić sobie, że obowiązuje tutaj reguła mnożenia x 5. Wystarczy zapamiętać wartości przypisane mikroprzedsiębiorcom i następnie mnożyć je x 5 aby uzyskać wyniki dla małego przedsiębiorcy i jeszcze raz x 5 aby wyniki były zgodne ze średnim przedsiębiorcom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz