twoja-f

twoja-f

sobota, 1 listopada 2014

Spółka jawna - kompendium.

Z pewnością nie jednego z Was zastanawia temat spółek. Pisałem już o spółce partnerskiej. Jak zapewne pamiętacie w niej może brać udział ktoś, kto wykonuje wolny zawód. A co z innymi typami spółek? Czym one się charakteryzują i którą spółkę wybrać. Dziś trochę o spółce jasnej.

Spółka ta uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych (przepisy art. 22-84). Spółka jawna, w odróżnieniu od spółki cywilnej posiada przymiot przedsiębiorcy i ma tzw. ułomną osobowość prawną. Oznacza to, że może być podmiotem praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa. Jest osobnym bytem prawnym, może występować przed sądem (w postaci swoich pełnomocników) i brać udział w obrocie prawnym.

Aby założyć spółkę jawną wystarczy dowolny cel gospodarczy. Założyć ją mogą minimum dwie osoby fizyczne lub prawne. Aktem założycielskim jest umowa spółki zawarta na piśmie. Spółka jednak powstaje w momencie wpisania do rejestru sądowego, nie zaś w momencie podpisania umowy. Spółkę tę może reprezentować każdy wspólnik, a podział zysku jest równy (chyba, że umowa stanowi inaczej). Wszyscy wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki równo (można wyłączyć w umowie). Majątek takiej spółki stanowi mienie wniesione lub nabyte w trakcie trwania spółki.

Spółka ta jest o tyle lepsza od spółki cywilnej, że posiada ułomną osobowość prawną, za czym idą liczne przywileje, o których wspomniałem powyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz