twoja-f

twoja-f

czwartek, 11 września 2014

Dotacja na rozpoczęcie działalności z Powiatowego Urzędu Pracy

Bardzo wiele pytań, które od Was dostaje dotyczy możliwości finansowania nowej działalności ze środków urzędu pracy. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że jest taka możliwość, ale nie wiecie jak ją wykorzystać. Rzeczywiście istnieje opcja pozyskania dodatkowych środków na założenie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne. Takie środki przyznaje powiatowy urząd pracy właściwy ze względu za miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Kwota o którą możecie się starać zależy od danego Powiatowego Urzędu Pracy. Obecnie są to kwoty do 20 tys. zł bezzwrotnej pożyczki, więc jest o co walczyć! Trzeba jednak spełnić wiele wymogów, postaram się je wymienić. 
Warunki otrzymania dotacji
Posiadanie statusu osoby bezrobotnej, czyli należy zarejestrować się w PUP jako taka osoba.
Odczekanie trzech miesięcy od momentu rejestracji. Dopiero po tym czasie można złożyć wniosek o dofinansowanie (niektóre urzędy pracy skracają do miesiąca termin oczekiwania).
Bezrobotny starający się o dotację nie może być studentem studiów dziennych. Natomiast może studiować zaocznie.
Osoba, która stara się o dofinansowanie, nie może posiadać na swoim koncie innej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (z tym, że niektóre urzędy wyznaczają dłuższy okres).
Dotacje nie są przyznawane także osobom, które w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu.
Osoba starająca się o dofinansowanie z urzędu pracy, w okresie 2 lat liczonych do dnia złożenia wniosku, nie może mieć na swoim koncie przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Bezrobotny składający wniosek o dotację z PUP nie może posiadać do pięciu lat wstecz od dnia złożenia wniosku innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Co ważne urzędy nie wymagają wkładu własnego. Co prawda niekiedy jest on zalecany, ale nie powinien być on nigdy elementem obligatoryjnym.
To o czym powinniście pamiętać, to fakt, że oprócz wniosku do PUP powinniście złożyć wszelkie wymagane dokumenty, certyfikaty, zezwolenia, a także dobrze przygotowany biznesplan - który będzie oceniany przez urzędników - dotacje otrzymują osoby z najlepszymi projektami o największej szansie powodzenia. Warto więc mieć pomysł na ciekawy, nowy biznes na rynku - nie zaś na kolejny typowy dla regionu. To znacznie zwiększy szanse otrzymania dotacji. W biznesplanie powinniście uwzględnić konieczność korzystania z usług specjalistycznych np. marketingowców czy informatyków. Co ważne, dotacji tej nie można łączyć z innymi dotacjami na ten sam cel, nie można się także ubiegać o kilka dotacji na raz.

Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na stronach swojego Powiatowego Urzędu Pracy - warto pamiętać, że istnieją pewne regionalne różnice w przyznawaniu dotacji. Zachęcam także do skorzystania z profesjonalnej pomocy przy przygotowaniu dokumentów - co znacznie zwiększa szanse otrzymania dotacji.

Pozostaje mi życzyć Wam powodzenia!

1 komentarz:

  1. Ubiegam się o dotacje z Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej /6 lat temu otrzymałem taką dotacje z UP/i w/g tego co piszecie powinnam taką otrzymać -spełniam wszystkie warunki - lecz Urząd Pracy stwierdził że piszecie nieprawdę, chodzi konkretnie o stwierdzenie: :Bezrobotny składający wniosek o dotację z nie może posiadać do 5 lat wstecz od dnia złożenia wniosku innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej." jaka jest prawda i ewentualnie na jaki przepis się powoływać

    OdpowiedzUsuń