twoja-f

twoja-f

wtorek, 19 sierpnia 2014

Działalność regulowana - kiedy dotyczą mnie obostrzenia?

Jak zapewne wiecie w Polsce obowiązuje swoboda działalności gospodarczej. Jednakże ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza pewne obostrzenia w postaci tzw. działalności regulowanej. Przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby być świadomym, czy jego działalność podlega regulacji. Nie można tutaj powoływać się na brak świadomości lub znajomości prawa. Dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z niniejszym spisem działalności regulowanych, które przedstawiam poniżej:

- Wyrób i rozlew artykułów winiarskich i spirytusowych, a także wyrób, oczyszczanie i skażanie, odwadnianie alkoholu etylowego;
- przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców;
- konfekcjonowanie i obrót środkami ochrony roślin;
- usługi detyktywistyczne;
- prowadzenie przedsiębiorstwa składowego;
- organizowanie wyścigów konnych;
- prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej i dentystycznej;
- obrót materiałami siennymi;
- prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców;
- wytwarzanie i magazynowanie biokomponentów;
- prowadzenie indywidualnej praktyki pielęgniarek i położnych;
-działalność pocztowa niewymagająca zezwolenia;
- prowadzenie stacji kontroli pojazdów;
- organizacja profesjonalnego współzawodnictwa sportowego;
- prowadzenie i organizowanie imprez turystycznych;
- działalność kantorowa.

Oczywiście aby uzyskać dokładne brzmienie przepisów odsyłam do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Pragnę także zwrócić Waszą uwagę, że działalność regulowana wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru (działalności regulowanej) i nie jest ona tożsama z działalością koncesjonowaną. Prowadzenie takiej działalności powinniście zgłosić do odpowiedniego organu zwierzchniego administracji (w zależności od wybranej działalności). W razie niedopełnienia przepisów szczegółowych (np. przestrzegania przepisów nałożonych na daną działalność) pozwolenie na prowadzenie takiej działalności może zostać cofnięte nawet do 3 lat. Pamiętajcie aby czytać przepisy, abyście znali swoje uprawnienia, a także obowiązki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz