1. Być jak ekspert.
Nie zaskoczy z pewnością nikogo, że na firmę trzeba mieć pomysł. Niestety to nie wystarczy, oprócz pomysłu trzeba mieć środki na jego realizację, opłacenia podatków, ponad to wypadałoby mieć głowę na karku, a najlepiej dobre rozeznanie rynku i klientów. To co wydaje się oczywiste, wcale nie jest takie proste. Okazuje się bowiem, że duża część działalności gospodarczych od samego początku jest skazana na porażkę. Dlatego warto konsultować swój pomysł z różnego typu specjalistami, którzy mogą podpowiedzieć to i owo.
Jeśli nie mamy takiej możliwości polecam dużo czytać. To jest podstawa. Fora internetowe, blogi (takie jak ten), książki. Każda wiedza jest przydatna. Musicie bowiem wiedzieć, że gdy zakładacie działalność gospodarczą stajecie się ekspertem od wszystkiego. Oprócz dziedziny przez Was prowadzonej musicie znać skomplikowane przepisy prawa, znać się na podatkach (chyba, że wynajmujecie biuro rachunkowe), musicie także mieć pojęcie o marketingu, reklamie i sprawach handlowych. Ponad to stajecie się ekspertem od finansów i zarządzania.
To wszystko powoduje, że jeszcze przed rozpoczęciem własnego biznesu potrzeba wiele czasu, aby ogarnąć wszelkie aspekty w stopniu chociaż podstawowym. Głębiej tę wiedzę będziecie poznawać, w trakcie prowadzenia swojej DG.
2. F jak firma, a może F jak freelancer?
Warto sobie odpowiedzieć, czy na pewno jest mi potrzebne zakładanie działalności gospodarczej. Obecnie dużo się mówi o tzw. freelancingu czyli wykonywaniu wielu zleceń (czyli de facto to co robicie w DG) w oparciu o umowy cywilnoprawne (tj. zlecenie, dzieło, umowa o współpracy). Takie działanie ma swoje plusy przede wszystkim dlatego, że ograniczamy koszty. Podatek płacimy tylko gdy zarabiamy, nie musimy martwić się o składki na ZUS, a także nie jesteśmy tzw. podmiotem profesjonalnym, co z punktu widzenia prawa znacznie ogranicza zakres naszej odpowiedzialności.
Z drugiej zaś strony nie możemy wystawiać faktur VAT, odliczać kosztów własnych w podatku, ponad to być może poniektórych kontrahentów zaniepokoi fakt, że nie działamy pod firmą. To ogranicza naszą wiarygodność.
3. Strona (nie)formalna.
Jak owe zagadnienie regulują przepisy prawa? Kiedy MUSIMY założyć działalność gospodarczą? Z pomocą przychodzi nam ustawa o swobodzie działalności gospodarczej , która reguluje owe zagadnienie.
Art. 2 niniejszej ustawy mówi:
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, han-
dlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż
a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Czyli, aby można było mówić o działalności
gospodarczej, musi być to przede wszystkim działalność CIĄGŁA i ZORGANIZOWANA, ponad to ZAROBKOWA.
Warto zatrzymać się nad tymi przesłankami. Charakter ciągły DG ma wtedy, kiedy mamy ją zamiar wykonywać w sposób nieprzerwany. Sąd Najwyższy uznał jednak, że jeśli działalność podejmujemy co roku w wytyczonych miesiącach (np. od lutego do maja), to ta działalność również ma charakter ciągły.
Czy działalność jest zarobkowa nie warunkuje fakt uzyskania przychodu. Ważny tutaj jest zamiar uzyskania przychodu, nie zaś sam fakt jego osiągnięcia.
Ponad to, jak czytamy wyżej musi to być działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, bądź poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin. Katalog ten obejmuje swoim zakresem zdecydowaną większość możliwych przedsięwzięć rynkowych, dlatego też spełnienie tego kryterium nie jest trudne.
4. Firma, czy nie firma oto jest pytanie.
Odpowiedź wydaje się prosta. Jeżeli Twoje usługi, które świadczysz względem różnych kontrahentów są periodyczne, raczej DG nie warto zakładać. Przede wszystkim dlatego, że z nią wiążą się koszty stałe, które trzeba ponieść. Mam na myśli chociażby składki ZUS, wynajmowanie lokalu, podatki etc..
Jeżeli zaś, masz wielu kontrahentów, bądź chcesz prowadzić taką działalność jak np. sklep, przewóz osób, usługi budowlane (czyli działalność o charakterze ciągłym i zorganizowanym) musisz założyć działalność gospodarczą. Taki obowiązek także na Tobie ciąży, gdy chcesz zatrudnić pracownika. W dodatku, gdy chcesz aby Twoi klienci mogli otrzymywać od Ciebie faktury, paragony, potwierdzenia - także musisz mieć zarejestrowaną własną działalność gospodarczą.
5. Na koniec trochę humoru....
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz