twoja-f

twoja-f

niedziela, 26 maja 2013

Słów kilka o PKD.

Niezależnie od tego, jaką formę prawną prowadzenia swojej działalności gospodarczej wybierzecie, będziecie musieli drodzy czytelnicy zapoznać się z jednym z długich, mało przydatnych i nie oddających stanu faktycznego dokumentem. Mówię tu o Polskiej Klasyfikacji Działalności. Mówiąc w skrócie PKD.

1. Co to jest PKD.

Polska Klasyfikacja Działalności to nic innego jak rozporządzenie (czyli akt prawny powszechnie obowiązujący) Prezesa Rady Ministrów, wraz z załącznikiem, który jest właściwym dokumentem klasyfikacyjnym. Zostało ono wydane na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. nr 88, poz. 439, z późn. zm.). Jest to moim zdaniem nieudolna próba zamknięcia szeroką klamrą wszystkich możliwych działalności jakie możemy prowadzić. Dlaczego nieudolna? Przede wszystkim dlatego, że obecna gospodarka jest na tyle aktywna, że ciężko jest w jednym obszernym dokumencie zawrzeć wszelkie rodzaje DG. Jednakże taką próbę podjęto, czym utrudniono życie przyszłym przedsiębiorcom.

2. Po co mi PKD?

Każdy, kto chce prowadzić swoją firmę musi owy dokument przejrzeć i zdecydować do których klasyfikacji będzie zaliczała się jego działalność. Ta informacja następnie będzie ujawniona we wszystkich rejestrach firmowych. Ponad to, gdy zechcecie w toku prowadzenia swojej firmy podjąć jakąś nową część przedsięwzięcia jesteście zobligowani do zaktualizowania wpisu dotyczącego PKD. W przeciwnym wypadku organy administracji będą mogły ukarać Was grzywną.

3. Gdzie znaleźć PKD.

Obecnie najprostszym sposobem jest wyszukanie tego dokumentu w internecie i opcjonalne spisanie jaki numer ma działalność, którą chcecie prowadzić, a następnie przy rejestracji DG wpisać ten numer (lub numery, bo może być ich wiele) w formularzu rejestracyjnym. Jeżeli będziecie korzystali z elektronicznego formularza rejestracyjnego wszystkie numery zostaną wyświetlone. Jednakże, zapoznać się z nimi wcześniej, aby nie czuć się zdezorientowanym. W szczególności, że proces zakładania firmy wymaga skupienia i dokonania wielu czynności.

Innym miejscem, gdzie można zapoznać się z klasyfikacją jest najbliższy urząd gminy. Urzędy te są bowiem zobligowane do udostępnienia PKD interesantom w ramach zadania zleconego administracji państwowej. Dostęp do klasyfikacji jest bezpłatny.


Podsumowując - PKD jest dosyć nudnym i obszernym dokumentem, który trzeba uważnie przeczytać i z uwagą wybrać działalności, które będzie chciało się prowadzić. Numery, które są przypisane poszczególnym typom aktywności gospodarczej będziecie musieli wpisać do formularza rejestracyjnego firmy. Warto wcześniej zapoznać się z tym dokumentem, aby nie być zaskoczonym jego formom i dobrze dokonać wyboru. Nie istnieje ograniczenie, które mówi jaką ilość kodów PKD można wpisać do formularza. Jednakże wypadałoby zachować rozsądek i nie łączyć działalności budowlanej ze sklepem spożywczym.

Wszystkim przyszłym przedsiębiorcom życzę miłej lektury. ;)

POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI: kliknij tutaj.

1 komentarz:

  1. Jestem pod wrażeniem, jest pan żywym dowodem, iż da się się prostym językiem mówić o DG. W 30 minut z pana bloga dowiedziałam się więcej na temat DG niż podczas 5 lat studiów na wydziale pseudo zarządzania!!

    OdpowiedzUsuń